Aktualności

Medale Komisji Edukacji Narodowej

Z przyjemnością informujemy, że Minister Edukacji Narodowej, z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, na wniosek Przewodniczącego Komitetu Okręgowego w Katowicach, postanowił przyznać Medal Komisji Edukacji Narodowej następującym członkom Komitetu:

prof. dr hab. Marioli Jarczyk
dr hab. Piotrowi Bogaleckiemu, prof. UŚ
dr hab. Dorocie Fox, prof. UŚ
dr hab. Aleksandrze Janowskiej, prof. UŚ
dr hab. Beacie Mytych-Forajter, prof. UŚ
dr hab. Aleksandrze Niewiarze, prof. UŚ
dr hab. Małgorzacie Wójcik-Dudek, prof. UŚ
dr Magdalenie Kokoszce

Odznaczenia zostały przyznane w uznaniu zasług jurorów Komitetu Okręgowego, których praca służy popularyzacji Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz rozwijaniu zainteresowań uczniów wiedzą humanistyczną z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa i wiedzy o teatrze.

dodano 8 października 2020

Terminy LI OLiJP

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi terminami LI OLiJP.

dodano 7 września 2020

Złote odznaki „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”

 
Miło nam poinformować, że Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na wniosek JM Rektora, postanowił przyznać złote odznaki „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego” członkom Komitetu Okręgowego. Wyróżnieni zostali:
 
prof. dr hab. Mariola Jarczyk
dr hab. prof. UŚ Piotr Bogalecki
dr hab. prof. UŚ Małgorzata Wójcik-Dudek
dr hab. prof. UŚ Aleksandra Niewiara
dr hab. prof. UŚ Beata Popczyk-Szczęsna
 
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
dodano 23 kwietnia 2020

Część ustna zawodów II stopnia L OLiJP

Szanowni Państwo,

informujemy, że część ustna zawodów drugiego stopnia L OLiJP odbędzie się 29 lutego 2020 roku o godzinie 10.00 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego 1). Bardzo prosimy o Państwa obecność już od godz. 9:30 oraz zabranie ze sobą legitymacji szkolnej.

dodano 19 lutego 2020

Konsultacje

Szanowni Państwo,

informujemy, że 24 lutego 2020 roku w godzinach od 12.00 do 14.00 będzie można zapoznać się recenzjami prac osób, które nie zakwalifikowały się do części ustnej zawodów II stopnia.

Prace i recenzje zostaną udostępnione na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w pokoju 418 (pl. Sejmu Śląskiego 1, IV piętro).

dodano 19 lutego 2020

Warsztaty dla olimpijczyków

Serdecznie zapraszamy na warsztaty przeznaczone dla olimpijczyków, które odbędą się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego 1).

Warsztaty z języka 
prowadzący: dr hab. prof. UŚ Aleksandra Janowska
24 lutego 2020 r., godz. 15:30–17:00, sala 206

Warsztaty z analizy i interpretacji 
prowadzący: dr hab. prof. UŚ Beata Mytych-Forajter
25 lutego 2020 r., godz. 15:30–17:00, sala 304

Warsztaty z analizy i interpretacji 
prowadzący: dr hab. prof. UŚ Joanna Kisiel
26 lutego 2020 r., godz. 15:30–17:00, sala 415

Uczniowie, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach prosimy o wcześniejsze wysłanie zgłoszenia na adres e-mail olijp.katowice@gmail.com do 21 lutego 2020 r.

dodano 14 lutego 2020

Część pisemna zawodów II stopnia L OLiJP

Szanowni Państwo,

informujemy, że część pisemna zawodów drugiego stopnia L OLiJP odbędzie się 8 lutego 2020 roku o godzinie 10.00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu (ul. Parkowa 1). Bardzo prosimy o Państwa obecność już od godz. 9:30 oraz zabranie ze sobą legitymacji szkolnej.

dodano 13 stycznia 2020

Konsultacje

Szanowni Państwo,

informujemy, że 16 stycznia 2020 roku w godzinach od 14.00 do 15.00 będzie można zapoznać się recenzjami prac osób, które nie zakwalifikowały się do części pisemnej zawodów II stopnia.

Prace i recenzje zostaną udostępnione na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w pokoju 418 (pl. Sejmu Śląskiego 1, IV piętro).

 

dodano 13 stycznia 2020

Wyniki zawodów I stopnia L OLiJP

Szanowni Państwo,

informujemy, że wyniki zawodów I stopnia L OLiJP są dostępne na stronie https://olijp.pl/?q=wyniki. Wszystkim uczniom zakwalifikowanym do części pisemnej zawodów II stopnia serdecznie gratulujemy! 

dodano 9 stycznia 2020

Prof. dr hab. Marian Kisiel uhonorowany Medalem im. Mariana Mikuty „Zasłużonemu Dla Kultury Teatralnej”

15 listopada 2019 roku w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu podczas promocji książki Pergamin wspomnieńprof. dr hab. Marian Kisiel został uhonorowany medalem im. Mariana Mikuty „Zasłużonemu Dla Kultury Teatralnej”. Odznaczenie zostało wręczone w imieniu Zarządu Oddziału Województwa Śląskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej przez prof. dr hab. Ewę Kosowską. Medal ten to jedno z najważniejszych odznaczeń w polskim teatralnym ruchu amatorskim.

Marian Kisiel – przewodniczący Komitetu Okręgowego w Katowicach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badacz literatury polskiej XX wieku, krytyk literacki, tłumacz, poeta. Członek m.in. Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Zajmują go takie tematy, jak: historia literatury jako nauka o literaturze, kultura literacka jako wyzwanie rzucone socjologii lektury, krytyka literacka jako wyznanie autobiograficzne, literatura emigracyjna jako splot programów i postaw ideowych, poezja jako doświadczenie. Opublikował kilkanaście książek, ostatnio w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Ananke i Polska. O liryce Zdzisława Stroińskiego (2010), Ruiny istnienia. Szkice o poetach mniej obecnych (2013), Critica varia (2013), Między wierszami. Jedenaście miniatur krytycznych (2015).

 

dodano 15 listopada 2019